جهت نصب مینونت بر روی تلفن همراه خود اینجا کلیک کنید

حمایت از کسب و کارهای فناور کلید خورد

cover
تفاهم‌نامه توسعه ‌کسب‌وکارهای فناور حوزه ارتباطات از طریق ارائه خدمات عمومی و تخصصی با ارزش افزوده بالا، جذب سرمایه‌گذاری و ورود کارآفرینان و واحدهای صنعتی به بازارهای داخلی و جهانی امضا شد.

حمایت از کسب و کارهای فناور کلید خورد:

تفاهم‌نامه توسعه ‌کسب‌وکارهای فناور حوزه ارتباطات از طریق ارائه خدمات عمومی و تخصصی با ارزش افزوده بالا، جذب سرمایه‌گذاری و ورود کارآفرینان و واحدهای صنعتی به بازارهای داخلی و جهانی امضا شد.

به گزارش خبرنگار مهر، عیسی منصوری صبح امروز در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه بین پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، بنیاد ملی توسعه فناوری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه توسعه کسب و کارهای فناور حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، اظهار داشت: برای حمایت از کسب و کارها و اشتغال در شرایط کرونا، مکانیزم‌هایی انجام شد که به جای مراجعه مردم به ادارات، ماشین‌ها کار را انجام می‌دهند و مردم برای دریافت وام‌های حمایتی، فقط برای دریافت پول به بانک مراجعه می‌کردند و ما توانستیم برای اولین بار دولت مکانیکی را با دولت الکترونیکی جایگزین کنیم و میزان مراجعه مردم در ادارات در شرایط کرونا به حداقل کاهش پیدا کرد.

وی گفت: انقلاب صنعتی چهارم به این صورت است که نوع مواجه مردم و دولت‌ها با مسائل متفاوت باشد. ما همچون بسیاری از کشورها در حوزه صنعت، نیازمند نیروی انسانی متخصص هستیم.

معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: برای پرورش نیروی متخصص، صرف آموزش رسمی کلاسیک پاسخگو نیست بلکه برای تأمین نیاز باید به صورت عملی و توسعه‌ای آموزش داده شود. باید نیروی کار با تجربه، برای حوزه هوش مصنوعی، بلاک چین و … تربیت تا نیازهای کشور رفع شود.

وی ادامه داد: البته ما هنوز آمادگی کافی برای فناوری‌های هوش مصنوعی نداریم؛ اما تفاهم نامه امروز می‌تواند گام مؤثری در این حوزه باشد.

منصوری با بیان اینکه بازیگران اصلی انقلاب صنعتی چهارم، نیروی انسانی متخصص است، گفت: کشورهایی همچون آلمان، پلتفرم ملی برای این کار تهیه کرده اند اما ما هنوز به این لایه ورود نکرده ایم زیرا این نوع فعالیت‌ها اساساً در مأموریت دستگاه‌ها تعریف نشده است.

وی افزود: نشست امروزی، بیش از آنکه منجر به شکل گیری نیروی انسانی متخصص باشد نوعی از همکاری برای شکل دهی پلتفرم‌های ملی است. امیدواریم این ورود منجر به شکل گیری یک پلتفرم در پرورش نیروی انسانی، توسعه کسب و کار، امر پژوهش و تولید دانش در این حوزه باشد.

هنوز نقش استارت‌آپ‌ها در اقتصاد ملی ناچیز است

همچنین، محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در این مراسم گفت: دانشگاه تهران با ایجاد پارک علم و فناوری، به توسعه فناوری و زمینه ایجاد اشتغال‌های مبتنی بر فناوری‌های نوین کمک می‌کند و در این زمینه با دستگاه‌های مختلف اجرایی تفاهم‌نامه امضا می‌کند، از جمله اینکه امروز تفاهم‌نامه همکاری با بنیاد ملی توسعه فناوری امضا شد.

وی گفت: دستگاه‌های اجرایی می‌تواند با آوردن منابع مالی از افزایش استارت‌آپ‌ها حمایت و این استارت‌آپ‌ها را با بازار آشنا کنند. در تفاهم‌نامه‌ای که امروز با بنیاد علم و فناوری امضا شد، در زمینه هوش مصنوعی و صنعت نسل چهارم همکاری‌ها ادامه می‌یابد و دانشگاه تهران از نظر علمی و فناوری پیشرفته است و شبکه خوب فناوری دارد.

وی همچنین با بیان اینکه فرهنگ استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای نوین در کشور شکل گرفته است، گفت: امروز در ذهن هر دانشجو یک گزینه و جایگزین برای کسب و کارها از طریق استارت‌آپ‌هاست و گفتمان ادبی استارت‌آپ‌ها در فضای کسب و کار شکل گرفته، البته هنوز نقش استارت‌آپ‌ها در اقتصاد ملی ناچیز است که باید این نقش افزایش پیدا کند.

نیلی احمدآبادی گفت: از مشکلات استارت‌آپ‌ها دسترسی به بازارهای ملی و بین‌المللی است و استارت‌آپ‌ها می‌توانند با روش‌های فناورانه خود، تحریم‌ها را هم دور بزنند و برای فروش محصول بازاریابی کنند.

جزئیات تفاهم نامه

به گزارش مهر، این تفاهم‌نامه در راستای کمک به ایجاد و توسعه کسب و کارهای فناور از طریق ارائه خدمات عمومی و تخصصی با ارزش افزوده بالا، جذب سرمایه‌گذاری و ورود کارآفرینان و واحدهای صنعتی به بازارهای داخلی و جهانی بین سهیل وطن دوست مدیرعامل بنیاد ملی توسعه فناوری و عباس زارعی رئیس پارک علم و فناوری و منصوری معاون وزیر تعاون در امور توسعه، کارآفرینی و اشتغال دانشگاه تهران امضا شد.

انجام همکاری در حوزه فناوری و کارآفرینی در زمینه ایجاد فضای کسب و کار استارتاپ استودیو در حوزه‌های بلاک چین، هوش مصنوعی و IoT، ایجاد پلتفرم و هاب بروکرهای تکنولوژی، استفاده از پتانسیل‌های دانشی موجود در دانشگاه، ایجاد و توسعه هسته‌ها و استارتاپ های فناور حوزه‌های بلاک چین، هوش مصنوعی و IoT، حمایت از صاحبان ایده و ایجاد کسب و کارهای جدید در حوزه‌های بلاک چین، هوش مصنوعی و IoT به صورت مشترک از جمله موضوعات همکاری در این تفاهم نامه است.

همچنین استفاده از ظرفیت‌های آزمایشگاهی، کارگاهی، تجهیزات و مشاوران تخصصی و کسب و کار طرفین برای کمک به صاحبان ایده و رشد و توسعه شرکت‌های فناور، اجرای برنامه‌ها و رویدادهای کارآفرینی، آموزشی و فناوری به صورت مشترک، همکاری در ایجاد نهاد مالی با نگاه تأمین مالی خرد از دیگر موضوعات همکاری در این تفاهم نامه است.

منبع: خبر گذاری مهر

مطالب دیگر

نظرات